The kid's favorite cereal. Sometimes Henry's has them on sale for 2 for $4. They eat them alone on the go or at home with "milk" (rice milk or almond milk)
Showing posts with label Eating Healthy on the Go. Show all posts
Showing posts with label Eating Healthy on the Go. Show all posts
Thursday, July 7, 2011
Is eating healthy expensive?
I do think that eating healthy seems expensive. Let me tell you that we support a family of FIVE with a very limited income. If I can do this... you can too. As with anything it's just a matter of how bad you want it.
I keep getting asked questions like this... This is an actual question that I recieved on my Facebook inbox.
Q:"Allie - you are truly an inspiration!! I don't even cook real homemade food more than once a week & I have only ONE kid!!!! Where do you buy most of groceries? I know you hit the farmers markets, but where have you found the "pantry" to be budget friendly? Each time I see "organic" or "gluten" free at the store - it all seems so much more expensive (even at Winco). Keep up the great work! I am so proud of you!!!!!"
A:"I have realized that the "pantry friendly" items can be trouble to the wallet. I have to make my own "to go" foods. I just make A LOT when I cook. For example if I make chicken and veggies... I will stir fry and cook tripple of what I think we will eat and then store it. The way that I think about it now is I had no problem going to Carl's Jr spending $20 bucks or going out to eat for Dinner at Red Robin and dropping $40 or even $5 at Starbucks (daily) or $10 at the field snackbar for hotdogs and candy for the kids (then of course we would all be hungry on the way home so we'd have fast food again-another $10 bucks +). I was always, always, always having allergy issues, congestion and sinus infections so I would go to Rite Aid and buy things like nose spray, saline, meds, ect. The kids were always sick as well so I would spend gas for the Dr and prescriptions and spend hours in waiting rooms. Now we don't do any of that (as often) and I spend about $100 bucks (give or take) a week at the store to feed me, lincoln and more than half of the time Nolan and Taylor. I made a deal with myself to stop letting food go bad. (to me now it's a huge money waster and if even a cucumber goes bad I feel like I should have just tossed money in the trash). It's all how you look at it I guess. It never seemed like a waste of time for me to sit at a restauant or wait in line for 15 minutes for food but I can cook things on my own with the time I have gained from cutting all of those things out that used to be normal for us. I just keep telling myself "No more excuses" I fall off sometimes and I don't always eat the best things but I NEVER ever eat dairy or soy cause those are the biggest ones Dylan and Lincoln can't tolerate. :) I'm happy that it's inspiring other people. If I can do this anyone can. I seriously used to be able to eat an entire package of oreos alone! LOL :) And as for where I shop... I prefer Henry's but our Super Target has a lot of organic produce and options."Some things that I didn't add where how important it is to get a lunch box/ice chest/mini cooler of some sort. I also contantly use my thermos products that I thought were extremely expensive even on sale and Target (They were pretty much 2 for $20) but they have helped save me a lot of money in the long run!
Friday, June 17, 2011
SEA WORLD TRIP
If you pack a lunch you will be less likely to eat unhealthy food. Today we packed our lunch for Sea World. Policy says "no ice chests or outside food". We chanced it. I would have made a trip back to the car to get our grub but they let us in no questions asked. I am considering asking the pediatritian to give us some sort of official note saying that my kids do have food allergies.
We packed: water, organic tortilla chips, homemade organic apple sauce, shredded chicken (free range organic made in crock pot while batch cooking for the week), rice chex, 2 sippy cups of almond milk, organic black beans and an organic banana.
The kids did get an icecream (link's was a strawberry juice bar) and on the way home Nolan got McDonald's (NOT organic but ya gotta live a little). Lucky kid got to splurge since he doesn't have food intollerances like his brothers. Since we packed a lunch we were able to stay on track and not make any excuses to eat the food at the park. Saved us money too! Moral of the story: PACK YOUR FOOD... Every time you leave the house have healthy snacks on hand.
Your kids may not want what you packed the first 10 times you ask them but I tell ya, once those little tummies start grumbling they will find the cooler on their own.
| Shamu on the left Nolan on the right |
We packed: water, organic tortilla chips, homemade organic apple sauce, shredded chicken (free range organic made in crock pot while batch cooking for the week), rice chex, 2 sippy cups of almond milk, organic black beans and an organic banana.
The kids did get an icecream (link's was a strawberry juice bar) and on the way home Nolan got McDonald's (NOT organic but ya gotta live a little). Lucky kid got to splurge since he doesn't have food intollerances like his brothers. Since we packed a lunch we were able to stay on track and not make any excuses to eat the food at the park. Saved us money too! Moral of the story: PACK YOUR FOOD... Every time you leave the house have healthy snacks on hand.
Your kids may not want what you packed the first 10 times you ask them but I tell ya, once those little tummies start grumbling they will find the cooler on their own.
Subscribe to:
Posts (Atom)